A  A  A
Lapas karte


Kādas aktivitātes šajā ziemā izbaudi visvairāk?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Kultūra » Cēsu muzejs saņem unikālu dāvinājumu

Cēsu muzejs saņem unikālu dāvinājumu

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs saņēmis unikālu dāvinājumu – pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē muzejs saņēmis fotogrāfijas, kurās redzams Jaunās Pils vēsturiskais interjers, kā arī līdz šim vēl neredzētas fotogrāfijas ar skatu uz Jaunās Pils Dienvidu fasādi un Viduslaiku pili 19.gs. 90.gados.

Kā novērtē muzeja speciālisti – šāds dāvinājums ir nenovērtējams avots tālākai Latvijas kultūrvēstures mantojuma un īpaši Latvijas Piļu un muižu vēstures izpētē. Līdz šim pētniekiem nav bijušas pieejamas fotogrāfijas ar Cēsu Jaunās Pils interjeriem un skatu uz Dienvidu fasādi, kas būtu datējamas ar 19.gs.90.gadiem. Muzeja speciālisti un vēstures pētnieki vairākus gadus neatlaidīgi meklējuši šādas fotogrāfijas Latvijas, Krievijas, Vācijas, Igaunijas un Zviedrijas arhīvos un muzejos, bet diemžēl bez panākumiem. Jaunās Pils rekonstrukcijas laikā no 2007. – 2012.gadam iztrūkstošo vēsturisko informāciju meklēja analogās citās laikmetam atbilstošās pilīs un muižās, lai pēc iespējas precīzāk attainoto iespējamo Cēsu Jaunās Pils interjeru un fasādi atbilstošu tās veidolam 19.gs. Dāvinājumā esošās fotogrāfijas atklāj vēl nebijušas vēstures lapaspuses un beidzot sniedz priekšstatu par to kā Pils izskatījusies grāfu Zīversu laikā 19.gs.90.gados.Unikālo fotogrāfiju albumu Cēsu muzejam dāvinājusi Hotimsku ģimene no Pēterburgas Krievijā. Ģimenes jaunākā atvase Anna Hotimska, pētot ģimenes vēsturi, fotogrāfiju albumu atradusi vecvecmāmiņai piederošajās lietās. Fotogrāfijā redzamā Pils jaunieti ieinteresējusi un ar interneta palīdzību noskaidrots, ka tā ir Cēsu Jaunā Pils, sākotnēji nenojaušot šī atklājuma vēsturisko vērtību un nozīmi Latvijas kultūrvēsturē, ģimene mēroja ceļu no Pēterburgas uz Cēsīm, lai pasniegtu fotogrāfiju albumu kā dāvinājumu Cēsu muzejam. Ir zināms, ka fotogrāfiju albums piederējis Moricam un Martai Libekiem (Lübeck), kuri sākoties 1917.gada revolūcijai emigrējuši no Krievijas uz Latviju, bet fotogrāfiju albumu atstājuši Pēterburgā, kur palikusi Martas vecākā meita – albuma dāvinātājas vecvecmāmiņa.

Diemžēl nav zināms kā Morics un Marta Libeki bijuši saistīti ar grāfu Zīversu ģimeni, kā arī nav vēl noskaidrotas personas, kuras redzamas fotogrāfijās. Tas tagad ir vēstures pētnieku rokās, iegūstot jaunu pavedienu šķetināt nezināmās Cēsu Jaunās Pils vēstures lapaspuses. Cēsu Vēstures un mākslas muzejs ir neizsakāmi pateicīgs dāvinātājiem un tuvākajā laikā izpētot un precīzi datējot fotogrāfiju saturu iepazīstinās ar šo īpašo dāvinājumu arī plašāku sabiedrību.
Publicēšanas datums: 2018. gada 11. jūlijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt