A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Sociālais dienests » 25.novembris - Starptautiskā diena vardarbības izskaušanai pret sievietēm

25.novembris - Starptautiskā diena vardarbības izskaušanai pret sievietēm

Visā pasaulē un arī Latvijā ik gadu 25. novembrī tiek atzīmēta Starptautiskā diena vardarbības pret sievietēm izskaušanai, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai problēmai.

Bieži vien sieviete vairāk domā par citiem - par vīru, bērniem, aizmirstot par sevi un savām izjūtām, mērķiem dzīvē. Joprojām daudzi uzskata, ka vardarbība starp sievieti un vīrieti, kurus saista partnerattiecības, ir privāta lieta, kurā sabiedrībai nav jāiejaucas. Šādi domājot, mēs ātri aizmirstam, ka vardarbība ir noziegums, pret kuru jebkādā tā izpausmē jāvērš sabiedrības uzmanība un nosodījums.

Par vardarbību ģimenē atzīstams jebkurš aizskārums, neatkarīgi no tā, vai tas ir noticis starp esošajiem vai bijušajiem laulātajiem, esošajiem vai bijušajiem partneriem nereģistrētā laulībā, radiniekiem pirmajā pakāpē (bērniem un vecākiem), radiniekiem otrajā pakāpē (mazbērniem, vecvecākiem, brāļiem un māsām), personām, kurām ir kopīga (nedalīta) saimniecība (kopīgi dzīvo vienā privātmājā vai dzīvoklī).

Vardarbībai ir vairāki veidi:
Fiziska vardarbība – jebkurš fizisks aizskārums, piemēram, sišana, speršana, pļaukas, raušana aiz matiem, žņaugšana, grūstīšana, stingra saķeršana aiz rokas, ieroču izmantošana u.c.
Seksuāla vardarbība – jebkurš seksuāls aizskārums, piemēram, izvarošana, uzspiests vai vardarbīgs dzimumakts, vardarbīga iesaistīšana seksuālās darbībās, seksuāla aizskaršana pret cietušās gribu u.c.
Emocionālā vardarbība – jebkurš verbāls, emocionāls vai psiholoģisks aizskārums, piemēram, regulāra draudu izteikšana, draudēšana ar fizisku vai seksuālu vardarbību, draudēšana ar bērnu atņemšanu, apsaukāšana un noniecināšana, vajāšana (izsekošana, sagaidīšana pie mājām, darba vietas, regulāra un nevēlama zvanīšana un īsziņu vai e-pasta vēstuļu sūtīšana), liegšana satikties ar draugiem un radiniekiem u.c.
Ekonomiskā vardarbība – jebkura darbība, kas vērsta uz cietušās pakļaušanu, varmākam izmantojot savu pārāko finansiālo situāciju, piemēram, ienākumu slēpšana, cietušās ienākumu atņemšana, cenšanās nepieļaut, lai cietušā gūtu ienākumus, naudas došana, ja cietusī ir izpildījusi kādas prasības u.c.

Situācija Latvijā
Latvijā trūkst statistikas, kas reāli atspoguļo ģimenes vardarbības izplatību un ar to saistītās problēmas. Citu valstu dati liecina, ka vardarbība ģimenē ir ļoti izplatīta sociāla parādība.
Latvijā sabiedriskās domas aptaujas parāda, ka 10% sieviešu cieš no vardarbības ģimenē katru gadu, kā arī vardarbība ģimenē ir biežākais nāves un invaliditātes cēlonis visām sievietēm vecumā no 16 līdz 44 gadiem. Joprojām sabiedrībā valda uzskats, ka vardarbība ģimenē ir šīs ģimenes iekšējā lieta. Vardarbības ģimenē cēloņi ir meklējami gan individuālajā, gan ģimenes, kopienas, gan valsts līmenī. Ļoti bieži vardarbība ģimenē netiek atpazīta. Ģimenēs joprojām ir izplatīts nevienlīdzīgs lomu sadalījums starp sievieti un vīrieti, kas sakņojas patriarhālas sabiedrības modelī (vīrietim piešķirtā loma rada viņam labvēlīgākus sociālekonomiskos apstākļus nekā sievietei). Minētais lomu sadalījums arī ir viens no iemesliem, kādēļ sieviete izvēlas paciest vardarbību ģimenē.

Ja Tu ciet no vardarbības ģimenē, Tu vari meklēt atbalstu Centrā MARTA (Matīsa iela 49 - 3, Rīga,  tālr. +371 67378539) vai vērsties Cēsu novada pašvaldības aģentūrā „Sociālais dienests” Bērzaines ielā 16, Cēsīs  pie psiholoģes Gintas Radionovas.

Atceries!
• Tu neesi vienīgā, kas cieš no vardarbības. Vardarbība ģimenē ir izplatīta parādība.
• Tev ir tiesības pieprasīt un saņemt palīdzību!
• Tu pati vai tava rīcība nav cēlonis vardarbībai, kas vērsta pret tevi. Nevaino sevi notikušajā!
• Tu vari izvēlēties — pārtraukt varmācīgu izturēšanos pret sevi vai arī samierināties ar to.

Starptautiskās dienas vardarbības pret sievieti izskaušanai ietvaros, aicinām sievietes saņemt bezmaksas psihologa konsultāciju Cēsu novada p/a  “Sociālais dienests”.
Konsultācijas tiks nodrošinātas no 2016.gada 12. decembra līdz 16.decembrim un konsultācijai var pieteikties līdz 7.decembrim, zvanot pa telefonu 29327436 vai 64127898,  elektroniski: ginta.radionova@cesis.lv.

Informējam, ka konsultācijas notiks individuāli, pēc klientu vēlmēm, informācija netiks izpausta un nodota trešajām personām!


Informāciju sagatavoja:
Vita Pleševnika
Cēsu novada  pašvaldības aģentūra
„Sociālais dienests”
Projektu vadītāja – attīstības speciālistePublicēšanas datums: 2016. gada 23. novembris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt