A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pasākumi » "Klaviermūzikas meistari" Reinis Zariņš

"Klaviermūzikas meistari" Reinis Zariņš

Sestdien,14.martā, plkst.19:00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" notiks Reiņa Zariņa koncerts "Klaviermūzikas meistari".

Reiņa Zariņa izvēlētie skaņdarbi liek gaidīt aizraujošu un pārsteigumiem bagātu muzikālo piedzīvojumu. No Baha līdz Brāmsas un no Šūberta līdz Listam – tie ir divi spēcīgi mūzikas vēstures nogriežņi, un, sastopoties ar tiem, mēs lieku reizi pārliecināmies, ka laikmets, žanrs un citi klasifikācijas iedalījumi ir tikai nosacītas robežzīmes, kurām atskaņotājmākslinieka iedvesma un talants viegli kāpj pāri.

Vijolei komponētās Baha Čakonas pārlikumu klavierēm Reinis Zariņš jau dažas reizes rādījis Latvijas klausītājiem, ik reizi pārsteidzot ar mežonīgu spēku un temperamentīga marīnista cienīgu otas triepienu, tajā pašā laikā uzbūvējot dramaturģiski nevainojamu skaņuceltni, kas nesabrūk pat stiprāko vēju brāzmās.

Baham pa pēdām Brāmsa septiņas fantāzijas – viens no dižā vācieša mūža nogales klavieropusiem, kurus vairums mūzikas pētnieku vērtē kā komponista intīmās dienasgrāmatas lappuses. Zināmā mērā to apstiprina pats Brāmss, teikdams, ka šo darbu atskaņojumiem arī viens pats klausītājs esot par daudz. Savukārt kādā citā dokumentā komponista vērtējums skan – “tās ir manu ciešanu šūpuļdziesmas”. Septiņu fantāziju cikls ir ārējās izpausmēs daudzveidīgs, un to caurvij gudra komponista savīta groda un ieklausīšanos paģēroša stīga. Ko vērta ir kaut tikai ceturtā brīnumskaistā fantāzija vai piektā mistiskā... Ja vēlaties uzzināt ko vairāk par cilvēku, vārdā Johanness Brāmss, septiņas fantāzijas būs labs ceļvedis šajā izziņā.

Koncerta otrajā daļā Šūberts un Lists. Visupirms trīs slavenas Šūberta solodziesmas, ko Lists pārveidojis par klavierskaņdarbiem: kopā ar ceļojošo jaunekli jūsmosim par dabas daili, priecāsimies par foreles rotaļām strauta ūdeņos un kopā ar vērpjošo Grietiņu ilgosimies mīlas.

Koncerta noslēgumā – Franča Lista Otrā klaviersonāte, ko uzskata par vienu no nozīmīgākajiem klavierdarbiem visā mūzikas vēsturē. Šajā apjomīgajā pusstundu ilgajā faktiski viendaļīgajā opusā mūzikas pētnieki saklausījuši neskaitāmas alūzijas par Gētes “Faustu”, un šī sonāte pēc būtības atzīta par simfonisko poēmu klavierēm. Tas ir liels pārbaudījums ik pianistam, līdz ar to klausītājam tiek dota intriga – kā Lista siminora sonāte izskanēs šoreiz? Ar lielu interesi gaidīsim Reiņa Zariņa lasījumu.

Reinis Zariņš ir viens no Latvijas visu laiku spilgtākajiem talantiem. Viņš divas reizes ieguvis Latvijas Lielo mūzikas balvu, uzvarējis daudzos starptautiskos konkursos un nebeidz pārsteigt klausītājus ar talanta diapazonu. Vērtējot kaut tikai pēdējo gadu sniegumu, Reinis Zariņš ar apbrīnojamu iedziļināšanos un izpratni spoži eksponējies pilnīgi atšķirīgu komponistu mūzikā: Anglijas skaņu ierakstu namā Champs Hill Records ieskaņojis Jāzepa Vītola klavierdarbus, kopā ar diriģentu Andri Pogu ideālā tandēmā spēlējis neaizmirstamus solo Lutoslavska, Skrjabina, Šostakoviča un Bēthovena opusos.

Publicēšanas datums: 2015. gada 10. marts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt