A  A  A
Lapas karte


Vai apmeklēsi Latvijas Uzvaras dienas pasākumus Cēsīs 22.jūnijā?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pasākumi » Latvijas Nacionālā arhīva grāmatas “Cīņa par brīvību” prezentācija

Latvijas Nacionālā arhīva grāmatas “Cīņa par brīvību” prezentācija

Otrdien, 19.martā, Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, turpinot Latvijas Nacionālā arhīva simtgades svinības un atceroties Latvijas valsts cīņu par brīvību notika Latvijas Nacionālā arhīva grāmatas “Cīņa par brīvību: Latvijas Neatkarības karš (1918–1920) Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumentos” 1. daļas “1918. gada 18. novembris–1919. gada 16. aprīlis” prezentācija.

Grāmatā ir apkopoti un komentēti 190 Latvijas Valsts vēstures arhīva krājumā esošie dokumenti, kas atklāj nozīmīgas Latvijas Neatkarības kara sākuma posma militārās un politiskās norises un sniedz plašu dokumentāro ieksatu aplūkotā laika notikumos. Grāmatā iekļauts zinātniskais ievads, sastādītāju komentāri un personu rādītājs. Tā veltīta latviešu nacionālo militāro formējumu pirmajam virspavēlniekam Oskaram Kalpakam.

Grāmatas prezentācijas pasākumā interesenti varēja uzzināt vairāk gan par Latvijas Nacionālo arhīvu, kurš dibināts 1919. gada augustā, gan jauno arhīva izdevumu un Latvijas un Cēsu vēsturi. Pasākuma ietvaros notika grāmatas sastādītāju – vēstures doktoru un Latvijas Valsts vēstures arhīva darbinieku – priekšlasījumi.

Dr. Hist. Jānis Šiliņš priekšlasījumā “Cēsu rotas izveidošana un darbība līdz 1918. gada 31. decembrim” iepazīstināja klausītājus ar vēsturiskajiem apstākļiem, kuros Cēsu rota tika izveidota, kā arī 1918.gada decembra notikumiem Cēsīs, kad pilsētu ieņēma lielinieku un Cēsu rotai nācās atkāpties līdz Rīgai. 

Dr. Hist. Ēriks Jēkabsons ar priekšlasījumu “Latvijas armijas virsnieku-cēsinieku nezināmie likteņi” pastāstīja par Cēsu nozīmi ne tikai Latvijas, bet gan visas Eiropas kontekstā gan pirms Pirmā pasaules kara, gan Brīvības cīņu laikā, kā arī cēsnieku, dažādas pakāpes armijas virsnieku, gaitām ārpus Latvijas.Grāmata tapusi žurnāla “Latvijas Arhīvi” sērijā “Vēstures avoti” un ir izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Informāciju sagatavoja
arhīva eksperte Aiga Bērziņa
aiga.berzina@arhivi.gov.lv
Tel. 29627830

Publicēšanas datums: 2019. gada 15. marts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt