A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pasākumi » Maskavas vīru koris "Pravoslavnije pevčije" / "Pareizticīgie dziedoņi"

Maskavas vīru koris "Pravoslavnije pevčije" / "Pareizticīgie dziedoņi"

Cēturtdien, 8.janvārī, plkst.19.00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" notiks Maskavas vīru kora "Pravoslavnije pevčije" / "Pareizticīgie dziedoņi" koncerts.

Rietumeiropas muzikālajās aprindās krievu baznīcas koru dziedāšana allaž radījusi īpašu sajūsmu. Lielākoties tā attiecināma uz basso profondo -  t.i., krievu oktāvistu -  majestātisko  skanējumu.

Komponists Ādolfs Adāns, 1838. gadā noklausījies Sanktpēterburgas Galma kapelas koncertu, atzīmējis, ka kora basu skanējums viņam atgādinājis ērģeļu skaņas un atstājis  spēcīgu iespaidu uz klausītāju nervu sistēmu. Hektors Berliozs šo pašu kori klausījies, kad 1847. gadā apciemojis Krieviju, pēcāk rakstot, ka kora basi  varējuši nodziedāt skaņu la viszemākajā reģistrā. Arī Roberts Šūmanis 1844. gadā salīdzinājis krievu oktāvistu dziedāšanu ar pērkondimdošām ērģeļu skaņām. Kādu XVII gadsimta franču ceļotāju krievu basu monumentālais spēks  saviļņojis tik ļoti, ka viņš iedomājies: varbūt rezonatora vietā koris izmanto svētbilžu sienu!

Taču ne jau balsu salikums vai dispozīcija  ir šī skanīguma noslēpums, bet gan dziedāšanas kaisme.  Krievu pareizticīgo kora klausītājus tā aizrāvusi gan senāk, gan šodien. Un būtu grūti to izskaidrot loģiski. Krievu pareizticīgo kora dziedāšanā  izpaužas īstenā krievu tautas dvēseles degsme.

Maskavas vīru koris Pravoslavnije pevčije  (Pareizticīgie dziedoņi) tika izveidots 1992. gadā, apvienojoties labākajiem profesionālajiem dziedoņiem no Maskavas baznīcu koriem. Krievijā, kur izcilu vīru koru nav mazums, tas pelnīti uzskatāms par labāko kori, kas turpina jau kopš XVI gadsimta Krievzemē pastāvošo dziedošo diakonu koru tradīcijas.

Kora repertuārā ir krievu garīgā kormūzika kopš tās pirmsākumiem līdz pat XX gadsimtam ar īpašu uzsvaru uz pirmsrevolūcijas Maskavas skolas komponistu mūziku, tostarp -  A.Kastaļska, P.Česnokova, A.Grečaņinova skaņdarbiem. Jau kopš pirmajiem koncertiem koris pārsteidz klausītājus ar savu profesionālo meistarību, cēlo skanējumu un īpašo garīguma gaisotni.

Koris Pravoslavnije pevčije  piedalījies daudzos starptautiskos festivālos Maskavā, Vācijā, ASV, Šveicē un Itālijā (arī festivālā Bostonā, kur tika atzīmēta divsimtgade kopš pareizticības rašanās Amerikā)  un Vispasaules akcijā “Pasaule bez kājnieku mīnām” Ženēvā (tās patronese bija princese Diāna).
Vairāk informācijas: http://www.hbf.lv

Publicēšanas datums: 2015. gada 5. janvāris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt