A  A  A
Lapas karte


Vai piedalījies 11.novembra pasākumos Cēsīs?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pasākumi » Tautas mūzikas cikls „Jauna tautas dziesma?”

Tautas mūzikas cikls „Jauna tautas dziesma?”

Sestdien, 7.oktobrī, plkst.17.00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" Ciklā „Jauna tautas dziesma?” tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe” piedāvā mūsdienīgas tautas mūzikas grupu koncertu ciklu, kurā paredzēti trīs koncerti.

Vidzemes koncertzāles „Cēsis” kamerzālē uzstāsies grupas „Kaktu balles muzikanti”, „Lāns” un „Lata Donga”. Grupas katra pārstāv savu tautas mūzikas virzienu. „Kaktu balles muzikanti” spēlē instrumentālo deju mūziku, kā arī dzied, „Lāns” spēlē dažādus skaņurīkus, kokles, vijoli un divstīdzi(ģīga), stabules, dūdas, vargānus un dažādas perkusijas,  apgūst un izkopj tradicionālo dziedāšanas manieri, „Lata Donga” – izpilda tautas mūziku ar pasaules elpu.

“Kaktu balles muzikanti” ir tradicionālās mūzikas grupa, ko raksturo vitāls un enerģisks spēles stils, elegants vizuālais tēls un padziļināta interese un cieņpilna attieksme pret latviešu mūzikas tradīcijām. Instrumenti, kurus spēlējam, ir tādi, ko varēja dzirdēt 19.gs. latviešu lauku kapelu sastāvā, tādēļ mēs spējam rekonstruēt to skaņu un iedzīvināt mūziku, kas kādreiz ir skanējusi “kaktu ballēs” jeb Latvijas lauku sētās organizētajos deju vakaros.

“Kaktu balles muzikantu” sastāvā esam četri – Oskars Patjanko (ermoņikas), Liene Brence (vijole), Lauma Bērza (bungas) un dažkārt arī Aiga Sprindža (cītara). Visi esam satikušies etnomuzikoloģijas studiju laikā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un kopš 2013.gada vēl neesam pazaudējuši prieku spēlēt kopā.

Ansambļa nosaukums “Kaktu balles muzikanti” radās pēc 1921.gadā laikrakstā “Svari” publicētā dzejoļa “Kaktu balles atmiņas” izlasītajiem spilgtajiem nostāstiem par kaktu ballēm.  Tās ir neoficiālas lauku ballītes ar dejām, dziesmām, iedzeršanu un citām izklaidēm, kuras no 19.gadsimta sauc par kaktu ballēm. Tās parasti notika lielākās māju istabās, izgreznotos šķūņos vai pat brīvā dabā, un, pretstatā oficiāli rīkotajiem deju pasākumiem, par dažkārt pat bijis jāmaksā speciāls deju nodoklis un jāalgo policists kārtības uzraudzīšanai, kaktu ballēs viss notika brīvāk un dabiskāk. Pilsētas smalkajās aprindās kaktu balles necienīja un uzskatīja par apkarojamu parādību, laikrakstos par tām publicēja izsmejošus dzejoļus. Bet tas maz ietekmēja pašus ballētājus.

Mūsu repertuārā ir tradicionālās latviešu deju melodijas un dziesmas, kuras ilgu laiku ir dzīvojušas pētnieku manuskriptos, arhīvu ierakstos un muzikantu atmiņās. Nesmādējam uzdziedāt arī kādu senāku ziņģi, talkas dziesmas, kā arī populāras 20.gs. lauku ballēs iecienītas melodijas.

Koncerts notiks Vidzemes koncertzāles „Cēsis” kamerzālē. Pēc koncerta, danču vakars koncertzāles deju zālē.

Ieeja par ziedojumiem.

Pasākumu organizē TKIC „KasTe”. Projektu atbalsta p/a „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”.

Informāciju sagatavoja:
Inese Roze
TKIC „KasTe”

Publicēšanas datums: 2017. gada 28. septembris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt