Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

LIFE LATESTAdapt - Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā

Finansējuma avots:
LIFE
Eiropas Struktūrfondi un citi finanšu instrumenti:
Akronīms: LATESTadapt (pilnais - LIFE21-CCA-EE-LIFE LATESTadapt). Projekta identifikācijas numurs: 101074438.
Kopējās izmaksas:
5 144 488 EUR
Projekts uzsākts:
01.09.2022
Projekts pabeigts:
31.08.2027
Projekta apraksts:

Cēsu novada pašvaldība kā partneris piedalās Life programmas projekta LatEst Adapt īstenošanā, kura virsmērķis ir palielināt Igaunijas un Latvijas pilsētu teritoriju noturību pret ekstremāliem laikapstākļiem, tai skaitā pētīt lietus ūdeņu pārvaldības jautājumus un ierosināt jaunas idejas dabā balstītu risinājumu izveidei. Projekta vadošais partneris ir Vimsi pašvaldība (atrodas netālu no Tallinas), savukārt Latvijā ir 3 pilotteritorijas – Cēsis, Valmiera un Rīga. Projekta partneris, kas izstrādās risinājumus Cēsu pilsētai ir Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

Cēsu pilsēta piedalās projekta 3.darba daļās: gudru un dabā balstītu plūdu noturības risinājumu demonstrācijas portfeļa izveide pilsētās.

Cēsu novadā demonstrācijas vieta atrodas Vintergravā aptuveni 10 ha platībā, kas izvēlēta kā izmēģinājuma (pilot) teritorija. Teritorija atrodas pilsētas centrā, un tajā ir 258 ha liels lietus ūdens baseins. Noteces samazināšana un ūdens kvalitātes uzlabošana ir mērķis, kas tiks risināts šajā demonstrācijas vietā.

Demonstrācijas vietā tiks veikti sekojoši pasākumi:

  • Hidroloģiskā modeļa izveide un plūdu modelēšana dažādos ekstremālos nokrišņu scenārijos, ņemot vērā klimata pārmaiņas; palieņu identificēšana, modelēšana un pasākumu izvēle (t.sk. dabā balstīti risinājumi, reāllaika kontroles risinājumi, tradicionālie risinājumi) – uzstādīti 5 sensori mērījumu veikšanai. Lietus ūdens noteces modelēšanu veiks RTU, kas, kopā ar SIA Vinda izvēlēsies un arī noteiks mērījumu veikšanas (sensoru uzstādīšanas) vietas.
  • Sanācijas programmas īstenošana, veicot infrastruktūras atjaunošanas (teritorijas revitalizācijas) un zaļās infrastruktūras pasākumu kompleksu, izmantojot inovatīvas un dabā balstītas metodes (pielāgoti apstādījumi, upju gultnes sanācija u.c.), lai aizsargātu ūdens kvalitāti un samazinātu piesārņojuma slodzi;
  • dabā balstīti risinājumu modeļi lietus ūdens novadīšanai (šobrīd lietus ūdens kanalizācija galvenokārt balstās uz pelēko infrastruktūru).

Informācija sagatavota, īstenojot LIFE Klimata pasākumu apakšprogrammas projektu “Dabā balstītu risinājumu portfeļa izstrāde un demostrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā” (LIFE LATESTadapt, LIFE-2021-SAP-CLIMA-CCA uzsaukums). Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas, Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas vides aizsardzības fonda un Igaunijas Vides ministrijas.

Informācija satur tikai projekta LIFE LATESTadapt īstenotāju redzējumu, Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu.

Sākums - LIFE LATESTadapt (viimsivald.ee)


Kontaktpersona
Zane Pīpkalēja
E-pasts
zane.pipkaleja@cesunovads.lv
Tālruņa numurs
29152186