Fotogrāfijas celmlauzim Cēsīs Gustavam Cīmenam – 200

No 18.februāra Cēsu vēstures un mākslas muzejā būs skatāma Cēsu pirmā fotogrāfa Gustava Cīmena 200 gadu jubilejas atcerei veltīta izstāde. No 18.februāra Cēsu vēstures un mākslas muzejā skatāma Cēsu pirmā fotogrāfa Gustava Cīmena 200 gadu jubilejas atcerei veltīta izstāde.

Fotogrāfs Gustavs Hermanis Cīmens (Gustav Hermann Ziemens) dzimis Marienburgā Prūsijā (tagadējā Malborka Polijā) 1815.gada 18.februārī Schloss Kalthof (poliski Kaldowo) Marienburgas apriņķī.

XIX gs.vidū Gustavs Cīmens ar sievu Karolinu (dzimusi Becker) dzīvojis Elbingā (poliski Elblag). XIX. gs.50-to gadu otrajā pusē G. Cīmens ar ģimeni pārcelās uz Liepāju, kur nodarbojās ar dagerotipiju un fotogrāfiju, bet 60-to gadu sākumā uz Cēsīm.

Izstādē citu fotogrāfiju vidū skatāms unikāls Cēsu panorāmas uzņēmums, kas ir senākā zināmā fotogrāfijā fiksētā Cēsu panorāma, Cēsu Jaunā pils fotogrāfija pirms vidusdaļas ieejas pārbūves, kā arī izcilā pedagoga Augusta Holandera dibinātās mācību iestādes Bērzainē ēku komplekss, kas pēc 1882.gadā ģimnāzijas jaunās ēkas uzcelšanas izmainījās līdz nepazīšanai. Bet ar 1872.gada 10. (22.) maija lielās viesuļvētras postījumu iemūžināšanu G.Cīmens iegājis foto vēsturē kā fotogrāfs, kurš pirmais Baltijā fotogrāfiski fiksējis dabas katastrofas.

Gustavs Cīmens bija pirmais Cēsu fotogrāfs, kurš šeit ilgstoši apmeties uz pastāvīgu dzīvi. Pateicoties Cīmenam, Cēsis šai laikā aiz Rīgas ir visvairāk fotogrāfiski iemūžinātā pilsēta Latvijā. Viņa atstātais fotogrāfiskais mantojums būtiski papildina Latvijas foto vēstures kopainu.

Gustavs Cīmens ir pirmais fotogrāfs Latvijā, kuram atzīmējam 200 gadu jubileju.

Izstādes autors Dr.hist.Tālis Pumpuriņš.