Aicinām Cēsu iedzīvotājus piedalīties pētījumā 23.novembrī Kr.Valdemāra ielā 13. Latvijas Neredzīgo biedrības telpās no 10.00 līdz 15.00. Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar biedrību “Bu(o)rn” no 2024.gada jūlija līdz 2025.gada decembrim veic C hepatīta izplatības pētījumu “Seroepidemioloģiskais pētījums: C hepatīta izplatība Latvijas pieaugušo iedzīvotāju populācijā”.
Viena no iedzīvotāju grupām, kas ir aicināti piedalīties pētījumā, ir cilvēki, kam vairāk kā sešus mēnešus ir tetovējumi, permanentais grims un/vai pīrsingi (tai skaitā auskari). Neskatoties uz pašlaik pieejamajām ļoti efektīvajām ārstēšanas metodēm, C hepatīts joprojām ir viena no lielākajām sabiedrības veselības problēmām, kas saistītas ar infekcijas izraisītāju, galvenokārt tāpēc, ka lielai daļai cilvēku joprojām netiek veiktas analīzes C hepatīta diagnostikai. Lielākajai daļai cilvēku ar C hepatītu nav nekādu simptomu un viņi var dzīvot gadu desmitiem, nezinot, ka viņi ir inficējušies ar šo vīrusu.
Visizplatītākais C hepatīta pārnešanas un inficēšanās ceļš ir saskare ar piesārņotām asinīm, parasti izmantojot kopīgas adatas vai citu aprīkojumu, ko izmanto zāļu ievadīšanai. Citi pārneses veidi ietver tetovēšanas, mikropigmentācijas (permanentais grims) vai ķermeņa pīrsingu veikšanu ar piesārņotu aprīkojumu.
Pētījuma dalībniekiem tiks veiktas bezmakas C hepatīta vīrusa antivielu (anti-HCV) asins analīzes, kā jāaizpilda anonīmu aptaujas anketu, kuras aizpildīšana aizņem apmēram 10 minūtes laika. Asins paraugus ņem kvalificēts medicīnas darbinieks. Pētījumā saņemtā informācija tiek un tiks izmantota tikai anonīmā veidā apkopotu datu tabulu veidā.
Visu pētījuma dalībnieku ieguvums ir veiktas anti-HCV asins analīzes, kas nosaka antivielu pret C hepatīta vīrusu (HCV) esamību. Antivielas pret HCV liecina, ka indivīdam varētu būt HCV infekcija vai, ka viņš varētu būt spējīgs pārnēsāt HCV infekciju. Ja pētījuma dalībniekiem uzradīsies pozitīvs ani-HCV tests un tie anektēšanas laikā būs snieguši informāciju, ka iepriekš nav ārstējušies no HCV, tad izlases kārtībā pētījuma dalībniekiem tiks veiktas HCV-RNS asins analīzes. Ar šo analīžu palīdzību tiek noteikta vīrusa klātesamība organismā.
Visiem dalībniekiem tiks izsniegta informācija kur vērsties, lai uzsāktu C hepatīta ārstēšanu.
Dalība pētījumā ir anonīma un bez maksas.
Pētījumā var piedalīties iepriekš:
- zvanot pa tālruni 26887733;
- sūtot e-pastu uz veselskustigslv@gmail.com.
Pētījums tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta "Slimību profilakses un kontroles centra organizētie sabiedrības veselības pētījumi" gaitā (identifikācijas Nr.4.1.1.1.i.0/1/22/I/VM/001). Šis pētījums ir apstiprināts ētikas komitejā: Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Attīstības biedrības klīniskās izpētes ētikas komiteja, etikas-komiteja@stradini.lv, Pilsoņu iela 13, Rīga Latvija.