Kā dzīvot līdzsvarā starp dabu, cilvēka vēlmēm un vajadzībām? Atbildes meklējamas Vides risinājumu institūta (VRI) organizētajā zinātnes un mākslas izstādē “Lauka pētījumi”, kas šovasar norisināsies Cēsu pilsmuižas klētī un Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis”.
Izstāde “Lauka pētījumi” ir aicinājusi pie vides izpētes jautājumiem kopīgi strādāt šķietami nesaistītus profesionāļus – zinātniekus un māksliniekus. Kā izzināt to, kas ir tepat blakus – paralēlās pasaules katrā dabas elementā? Kā ieklausīties sevī, patiesi ieklausoties dabā, vai, otrādi, apzinot pašam savu ķermeni, izzināt apkārtējo? Vai ar dabu var veidot attiecības kā ar partneri? Vai šīs attiecības ir abpusējas? Katra cilvēka atbildes uz šiem jautājumiem ved pie konkrētiem lēmumiem politikā, biznesā un personiskajā dzīvē.
Mākslinieki, izmantojot gan mākslas, gan zinātnes piedāvātos instrumentus, paspilgtina ierasto pētījumu lauku, pievienojot ķermeniskos un emocionālos uztveres reģistrus – sajūtas, intuīciju, emocijas un maņas –, lai tieši un nepastarpināti eksponētu izzināto un sajusto. Tie ir pētījumi par cilvēka un dabas attiecību trauslumu, atvērtību daudzveidībai un iztēles ceļojumiem nākotnē. Cēsu pilsmuižas klēts, paplašinot priekštatus par apkārtējo vidi, pārvērtīsies par procesu un eksperimentu telpu ar instalācijām, skaņu ainavām, tekstiem, filmām un performancēm, kas fiksē vides, kuras vairs nekad neatkārtosies.
Izstādes dalībnieku sastāvu veido instalāciju un performanču māksliniece Linda Boļšakova, etnobotānikas pētnieku grupa DiGe, horeogrāfi Ēriks Eriksons (Zviedrija) un apvienība IevaKrish (Ieva Gaurilčikaite-Sants un Krišjānis Sants, Lietuva/Latvija) ar dziedātāju Jolantu Strikaiti, režisoru Mārtiņu Zvirbuli un dejotājiem Emīliju Bergu un Marģeru Vanagu, tekstu autore un tekstila māksliniece Sandra Kosorotova (Igaunija), arhitekte un urbāniste Līva Kreislere, keramiķe un porcelāna meistare Esmeralda Purvišķe, skaņu mākslinieks un arhitekts Maksims Šenteļevs, tekstu autore Alīse Vorobeja, ilustrators un murālists Zahars Ze. Ekspertu lomā izstādei pievienojas Vides risinājumu institūta bioloģe Rūta Abaja, praktiskās entomoloģijas laboratorijas vadītāja Kristīne Berķe-Ļubinska, attālās izpētes eksperts Dr. Dainis Jakovels, agronome Dr. Arta Kronberga, klimata vēstnieks Uģis Rotbergs, ainavu dizainere Dace Zariņa, iniciatīvas LIFE Craft lauksaimnieki un citi.
Izstādē ir iekļauta un klātienē būs skatāma latviešu kino režisora un publicista Žulijena Nuhuma Kulibali kurētā īsfilmu programma “Dabiski”; ar Katrīnas Neiburgas, Madaras Dišleres, Jona Banga-Karlsena (Dānija), Armanda Zača, Žanetes Skarules, Uģa Oltes un Lāsmas Lagzdiņas filmām. Īsfilmu programma tapusi sadarbībā ar starptautisko īsfilmu festivālu 2ANNAS.
Izstādes publiskās programmas norises laikā varēs piedzīvot sarunas ar izstādes dalībniekiem, diskusijas un performances. Izstādes “Lauka pētījumi” radošās koncepcijas autors ir mākslinieks Aleksejs Beļeckis.
Vairāk informācijas par “Lauka pētījumiem” iespējams iegūt Vides risinājumu institūta mājaslapā, Facebook un Instagram kontā.
Par Vides risinājumu institūtu
Vides risinājumu institūts (VRI) ir starptautiska pētniecības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas, zināšanas un radošumu, izstrādā risinājumus ilgtspējīgai dabas resursu apsaimniekošanai.
Izstāde “Lauka pētījumi” top sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu, Rīgas Starptautisko īsfilmu festivālu 2ANNAS un mākslas telpu MALA un norisinās “Klimata atbildīgas lauksaimniecības Latvijā” (LIFE CRAFT) Nr. LIFE16 CCM/LV/000083 iniciatīvas ietvaros. Projektu un izstādi finansē ES LIFE programma, LR Valsts reģionālās attīstības aģentūra, projekta partneri un Cēsu novada pašvaldība.
Plašāka informācija medijiem
Megija Mīlberga
megija.milberga@vri.lv
+37126430693