Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai jums nodrošinātu patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Šeit varat izvēlēties, kuras sīkdatnes ļaujat izmantot. Savu izvēli varat mainīt jebkurā laikā. Par šajā vietnē izmantotajām sīkdatnēm vairāk varat uzzināt, lasot mūsu sīkdatņu politiku.
Lasīt vairākŠovasar Cēsu pils bija plaši apmeklēta. Jau otro gadu pils viesi varēja apmeklēt amatnieku darbnīcas, kas tapušas izmantojot tradicionālus materiālus un tehnoloģijas. No koka brusām izgatavotais sienu karkass aizpildīts ar māla kleķi, grīdas veido akmens plātnes vai blietēts zemju klons, savukārt jumtus nosedz otrreiz izmantoti dakstiņi. Darbnīcās katru vasaras nedēļas nogali tika demonstrēti tādi viduslaikos izplatīti amati, kā kokvirpošana, krāsu darināšana, kaula un raga apstrāde, kalšana u.c.
Savukārt projekta rezultātā izveidotā multifunkcionālajā nojumē, saukta par ērberģi, visas vasaras garumā kalpoja par populāro viduslaiku dzīru norises vietu.
Lielu atsaucību šogad guva apmeklētājiem pirmo reizi apskatei atvērtais pils dienvidu tornis. Tajā izvietotā ekspozīcija "Dzīve uz pulvermucas" apmeklētājus iepazīstināja ar torņa vēsturiskajām funkcijām. Vairāk nekā simt gadus torņa pagrabtelpa kalpoja kā ieslodzījuma vieta. Šajā cietuma cellē galvenokārt bijuši ieslodzīti Vācu ordeņa Livonijas zemes mestra politiskie pretinieki. Pirmā stāva telpā tagad novietots ekrāns, kurā var sekot līdzi pagrabā ieslodzītā ikdienas gaitām. Savukārt projekcijas sistēma pils mūsdienu viesiem ļauj aci pret aci sastapt tās vēsturiskās personas, kas savulaik kā gūstekņi pabijuši torņa pagrabā.
“Garā Hermaņa” augšstāvos tiek vēstīts par torņa pamatfunkciju – Cēsu pils un tās iedzīvotāju aizsardzības nodrošināšanu. Ceturtajā stāva telpā īpašā hologrāfiskās projekcijas vitrīnā apskatāmi 16. gadsimta ugunsieroči, munīcija, ložu lejamās veidnes un citi atradumi no Cēsu pils bagātīgās arheoloģisko senlietu kolekcijas. Uz torņa trešajā stāvā novietotā Cēsu pils un pilsētas maketa ar projekcijas palīdzību tiek vizualizētas pils aizsardzības spējas 16. gadsimtā. Torņu un aizsargsienu apšaudes laukus noteicis arhitekts Artūrs Lapiņš, un projekcija atspoguļo šī pētījuma rezultātus. Otrā stāva telpā iespējams noskatīties video stāstus, kuros pils sardzes vīri ekspozīcijas viesus iepazīstina ar dažādiem sava aroda aspektiem: ložu liešanu, šaujampulvera pagatavošanu, ieroču pielādēšanu.
Amatnieku darbnīcas un dienvidu tornī izvietotā ekspozīcija "Dzīve uz pulvermucas" atkal būs apskatāmi no nākamā gada 1. maija.
Projekts “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” (Nr.5.5.1.0/17/I/004) tiek īstenots darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte" 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" ietvaros. Cēsu novada pašvaldība projektu īsteno sadarbībā ar Siguldas novada pašvaldību, kas ir projekta vadošais partneris. Kopējais projekta finansējums ir 1 433 649,55 EUR, no tiem ERAF 950 000,00 EUR apmērā, valsts budžeta dotācija 41 911,76 EUR un pašvaldības līdzfinansējums 441 737,79 EUR.
Cēsu novada pašvaldība
Reģ. nr. 90000031048
Raunas iela 4, Cēsis, LV-4101
dome@cesunovads.lv
64161800
65825598
E-adrese
Pirmdien 8.00-18.00
Otrdien 8.00-17.00
Trešdien 8.00-17.00
Ceturtdien 8.00-17.00
Piektdien 8.00-16.00
Ja esat saskārušies ar pašvaldības darbinieku koruptīvām darbībām,
celiet trauksmi vai ziņojiet KNAB pa informatīvo tālruni 80002070
Ja pamani kļūdu
un/vai neprecizitāti mājas lapā, lūdzu, informē mūs par to uz e-pastu vestule@cesunovads.lv