Koprade ilgtspējīgai mobilitātei – no idejām Cēsīs līdz dalībai starptautiskā sanāksmē Zviedrijā

Marta izskaņā, aktīvajā projekta “Baltijas jūras reģions ilgtspējīgas mobilitātes plānošanai” (SUMPs for BSR) izstrādes laikā, Cēsu novada pašvaldības telpās norisinājās domnīca “Mikromobilitātes attīstība Cēsu novadā”, kas pulcēja dažādu jomu speciālistus, nozares pārstāvjus, pašvaldības darbiniekus, kā arī aktīvus iedzīvotājus. 

Domnīcas dalībnieki analizēja esošās infrastruktūras izaicinājumus, drošības jautājumus, iedzīvotāju mobilitātes paradumus, kā arī diskutēja par sabiedrības līdzdalības nozīmi. “Šāda formāta tikšanās dod iespēju sadzirdēt visas puses – no speciālistiem līdz ikdienas lietotājiem. Tikai sadarbojoties mēs varam radīt vidi, kur mikromobilitāte kļūst par reālu alternatīvu privātajam auto,” uzsver Cēsu novada Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītāja Madara Jenerte. 

Domnīcā gūtās atziņas tika prezentētas arī projekta “SUMPs for BSR” starptautiskajā sanāksmē Zviedrijas pilsētā Gēvlē, Zviedrijā (Gävle), kur tikās visu septiņu projekta dalībvalstu – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Vācijas, Somijas un Zviedrijas – pārstāvji. Vizītes mērķis bija dalīties pieredzē, apgūt jaunas metodes ilgtspējīgas mobilitātes plānošanā un izvērtēt iespējas, kā uzlabot gājēju, velosipēdistu un sabiedriskā transporta infrastruktūru arī Cēsu novadā. 

Viesojoties Gēvlē, dalībnieki iepazinās ar dažādiem praktiskiem risinājumiem – no datu izmantošanas pilsētplānošanā un sabiedriskā transporta un velo infrastruktūras integrācijas, līdz komunikācijas stratēģijām, kas veicina iedzīvotāju paradumu maiņu.  

“Partneru pieredzes plašais skatījums piedāvā ļoti praktiskus piemērus tam, kā ilgtspējīgu pārvietošanās risinājumu ieviešana iespējama, nezaudējot iedzīvotāju ērtības. No projekta partneriem varam mācīties, kā dažādās valstīs ļoti veiksmīgi izmanto datus, lai analizētu pārvietošanās ieradumus un pielāgotu infrastruktūru reālajām vajadzībām. Piemēram, Turku (Somijā) piemērs, kur pilsēta apņēmusies kļūt klimatneitrāla līdz 2029. gadam, kalpo kā iedvesma. Tur ilgtspējīgas mobilitātes plānošana ir cieši saistīta ar aprites ekonomiku, un mobilitāte tiek uzskatīta par vienu no stratēģiski svarīgajām nozarēm. Tas parāda, cik būtiski ir sasaistīt mobilitātes jautājumus ar plašākiem attīstības mērķiem. Ilgtspējīga mobilitāte nav tikai par transportu – tā ir par dzīves kvalitāti, vides aizsardzību un iekļaujošas vides attīstību,” stāsta Jenerte.  

Šobrīd daudzas pašvaldības saskaras ar izaicinājumu — dominējošu automašīnu lietošanu un nepietiekamu atbalstu aktīvai mobilitātei. Trūkst resursu un ekspertīzes, lai izstrādātu kvalitatīvus ilgtspējīgas mobilitātes plānus, uzraudzītu ieviestos risinājumus un izvērtētu to ietekmi. Projekts “SUMPs for BSR” palīdz aizpildīt šo plaisu, nodrošinot metodoloģisko atbalstu, rīkus datu vākšanai un izvērtēšanai, kā arī piedāvājot pilotprojektu testēšanas iespējas. 

Projekta “SUMPs for BSR” viena no plānotajām aktivitātēm – uzstādīt velosipēdu novietnes dzīvojamos kvartālos, tādējādi uzlabojot iespējas ikdienā izmantot velosipēdu kā ērtu un ilgtspējīgu pārvietošanās līdzekli. 

Projekts “SUMPs for BSR” tiek īstenots ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas atbalstu.