Ēkā esoša telpa vai telpu grupa, kurā īslaicīgi patverties nozīmīga apdraudējuma, piemēram, artilērijas vai gaisa triecienu laikā.
Patvertnes var tikt izvietotas valsts, pašvaldību, juridiskām vai fiziskām personām piederošās ēkās, kuru telpas vai telpu grupas atbilst vai daļēji atbilst patvertnēm izvirzītajām minimālajām tehniskajām prasībām.
Patvertnes var tikt izveidotas un ierīkotas dažādu būvju pagrabstāvos, pazemes stāvos (piem., dzīvojamo māju pagrabos, pazemes autostāvvietās, tuneļos u.tml.). Patvertnes platība nedrīkst būt mazāk par 20 m2.
Uz ēkām, kur apdraudējuma gadījumā pieejama patvertne, ir izvietota Patvertņu zīme. Tas liecina, ka patvertne apdraudējuma situācijā būs publiski pieejama.
Patvertnes var nebūt publiski pieejamas ikdienā, kad nepastāv apdraudējums, ja vien to neparedz ēkas un konkrēto telpu uzdevumi. Piemēram, izglītības iestādes pagrabstāvs ikdienā būs pieejams tikai izglītības iestādes darbiniekiem un skolēniem, nevis apmeklētājiem no malas. Publiska piekļuve patvertnēs tiks nodrošināta tikai apdraudējuma gadījumā (to nodrošinās ēkas īpašnieks vai ēkas valdītājs).
Arī fizisku un juridisku personu īpašumos var ierīkot patvertni. Ikviens var novērtēt savā īpašumā esošo telpu (pagrabstāvu, pazemes stāvu) atbilstību patvertnes minimālajām tehniskajām prasībām, vadoties pēc vadlīnijām.
Jāņem vērā, ka Patvertnes zīmi var izvietot tikai uz tām ēkām, kas novērtētas atbilstoši patvertnes minimālajām tehniskajām prasībām un kas apdraudējuma gadījumā būs pieejamas publiski.
Patvertnes ir izvietotas visā Latvijas teritorijā. Pārvietojoties pilsētvidē, iedzīvotāji jau tagad var apzināt tuvumā esošās patvertnes, par ko liecinās uz ēkām izvietotā Patvertnes zīme.
Līdzās tam, VUGD aicina pašvaldības publicēt savā tīmekļvietnē un informatīvajos materiālos informāciju par publiski pieejamām patvertnēm savā administratīvajā teritorijā.
Plānots, ka tuvākajā laikā informācija par patvertnēm būs pieejama arī:
Patvertne ir īslaicīga patveršanās vieta dažādu apdraudējumu gadījumā, piemēram, militāro raķešu un dronu uzlidojuma laikā. Uz patvertni būs jādodas tad, kad būs izziņots brīdinājums par šādu apdraudējumu un rekomendēts meklēt patvēruma vietu.
Svarīgi, ka uz publisku patvertni jādodas tikai tad, ja tā atrodas drošā, ne vairāk kā 300 metru attālumā, turklāt nokļūšanu līdz tai nekavē un neierobežo šķēršļi – iežogotas teritorijas, ūdentilpes u.c. Savukārt, ja drošā (līdz 300 metru) attālumā patvertne nav izvietota, tad apdraudējuma gadījumā drošākais patvērums būs tajā ēkā, kur cilvēks jau atrodas, vai patvērums ir jāmeklē tuvākajā ēkā, ievērojot “divu sienu principu”, kas nozīmē, ka starp cilvēku un ēkas ārējām sienām ir vismaz divas sienas.
Saņemot brīdinājumu par iespējamu apdraudējumu, kurā tiek rekomendēts meklēt patvērumu, svarīgi ir nekavēties un uzreiz doties uz tuvāko patvertni vai citu patvēruma vietu.
Svarīgi apzināties, ka “divu sienu principa" ievērošana tūlītēja apdraudējuma gadījumā sniegs lielāku aizsardzību nekā došanās uz tālāk esošu patvertni.
Patveroties patvertnē, tiktu mazināta konkrētā apdraudējuma negatīvā ietekme, ko cilvēkam radītu sprādziena triecienvilnis, šķembas, siltumstarojums un radioaktīvais piesārņojums.
Nē, jo ne visi pagrabstāvi un pazemes stāvi ir piemēroti patvertņu ierīkošanai. Lai izraudzītajā vietā varētu ierīkot patvertni, tai ir jāatbilst patvertnēm izvirzītajām minimālajām tehniskajām prasībām. Savukārt, apdraudējuma situācijās iedzīvotāji, kuriem nav iespēja patverties patvertnē, var izmantot esošo ēku pagrabstāvus un pazemes stāvus kā patveršanās vietas.
Vadlīnijas ir pieejamas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tīmekļvietnē ŠEIT.
Patvertnēs nav paredzēts uzturēties ilgstoši. To uzdevums nav ilgstoši izmitināt iedzīvotājus, bet gan sniegt patvēruma vietu tikai tieša apdraudējuma laikā, kas visbiežāk būs dažas stundas.
Tā kā patvertnēs paredzēts uzturēties īslaicīgi, iedzīvotāji aicināti līdzi ņemt dokumentus, sakaru līdzekļus un medikamentus, kurus nepieciešams lietot regulāri. Līdzās tam līdzi var ņemt ūdeni, nelielas uzkodas, kādu spēli vai rotaļlietu bērniem un jebko citu, kas šo uzturēšanos palīdzēs padarīt ērtāku. Bet jāņem vērā, ka, saņemot brīdinājumu, uz tuvāko patvertni jādodas nekavējoties un nedrīkst kavēties, lai saliktu lietas un somu līdzņemšanai.
Iedzīvotājiem katra situācija ir kritiski un objektīvi jāizvērtē, bet jāņem vērā, ka:
Patvertnēs ir jābūt iespējai iekļūt vecākiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ratiņkrēslos patstāvīgi vai ar līdzcilvēku atbalstu.
Šādā situācijā ir jāizvērtē, cik tuvu atrodas nākamā patvertne un vai pastāv tieši draudi veselībai un dzīvībai, piemēram, notiek raķešu un dronu uzlidojums. Izvērtējot šos apstākļus, individuāli jāpieņem lēmums doties uz nākamo tuvāko patvertni vai meklēt patvērumu tuvākās ēkas iekštelpās, ievērojot “divu sienu principu” - droša patveršanās vietā, kur starp cilvēku un ārējām sienām ir vismaz divas sienas (bez logiem, piemēram, tie var būt koridori, gaiteņi, tualetes, vannas istabas u.c. telpas).
Attēls ilustratīvi paskaidro “divu sienu principu” - pirmā siena absorbē triecienu, bet otrā siena pasargā no iespējamiem konstrukciju atlūzumiem, sabrukuma elementiem, šķembām, stikla lauskām u.c